• Życie i zagłada Żydów polskich 1939-1945. Relacje świadków

Symbol: 9646
75.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24h
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 6.5
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Belgia 64.2
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 1 szt.
ISBN 8388164651
Zostaw telefon

Wybór i opracowanie: Michał Grynberg, Maria Kotowska

Rok wydania: 2003

Liczba stron: 660

Okładka: twarda

Format: 17,0 cm x 25,0 cm

Uwaga! delikatnie przykurzone brzegi

 

Żydzi polscy wyrzucani z domostw, przesiedlani, naznaczeni gwiazdą Dawida, poniżani i opuszczeni przez resztę społeczeństwa, którego tak znaczną przecież i głęboko zakorzenioną część stanowili. Żyd bezbronny i opuszczony, co "tylko oczy ku niebu wznosi w daremnej rozpaczy", patrzy na nas z każdej strony pozostawionych wyznań. Spojrzenie to tkwi cierniem w sumieniu historycznym każdego z nas, Polaków, nawet jeśli nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.

Spis treści:

Wstęp  /XI

Niemiecki podział administracyjny okupowanych ziem II Rzeczypospolitej  /XVII

Wykaz skrótów  /XXVI

GENERALNE GUBERNATORSTWO

Dystrykt krakowski  /3

Kraków  /3

  • Cesia Frymer, Pola Warszawska
  • Renia Knoll
  • Irena Markiewicz
  • Maria Stecko

Brzozów  /26

  • Jacek Joterski

Działoszyce  /29

  • Chaim Ischak Wohlgelernter

Przemyśl  /35

  • Aleksandra Mandel

Wieliczka  /40

  • Maria Bojarkowa

Dystrykt lubelski  /47

Lublin  /47

  • Ida Gliksztejn

Bełżyce  /53

  • Hela Ferstman

 

Biała Podlaska  /61

  • Mosze Josef Fajgenbaum

Chełm  /69

  • Aurelia Jaworska
  • Joel Ponczak
  • Lipman Sznajder

Hrubieszów  /88

  • Władysław Całka
  • Motel Kaufman

Izbica  /97

  • Tojwje Blatt

Łomazy  /105

  • Mosze Josef Fajgenbaum

Łuków /108

  • Stanisław Żemiński

Międzyrzec Podlaski  /112

  • Lejb Goldberg

Urzędów  / /118

  • Kazimierz Cieślicki

Włodawa  /126

  • Motel Rabinowicz

Zamość  /134

  • Mojżesz Frnak
  • Mieczysław Garfinkiel

Dystrykt radomski  /160

Radom  /160

  • Eleazar Fiszman
  • Maria Fridman  

Częstochowa  /171

  • Herta Lustiger

Kielce  /188

  • Idel Bekerman

Klimontów  /194

  • Lejb Zylberberg

Opatów  /201

  • Aron (Urele) Sztarkman

Opoczno  /207

  • Alter Szymszynowicz

Piotrków Trybunalski  /216

  • Blanka Goldhust
  • Perla Liebeskind, Rajzla Działkowska

Sandomierz  /221

  • Celina Grunszpan
  • Jehoszua Zoberman

Dystrykt warszawski  /235

Góra Kalwaria  /235

  • N.N.

Łowicz  /239

  • Szymon Kon
  • Mosze Zajde

Mińsk Mazowiecki  /242

  • Brandla (Bronka) Siekierkowa

Siedlce  .248

  • Izaak Halber  

Skierniewice  250

  • Zenon Drzewiecki

Dystrykt Galicja  /260

Lwów  /260

  • Dawid Kahne
  • Janina Masłowska 
  • R.H.
  • Irena Szajowicz

Borysław  /292

  • Tamara Diamant
  • Henryk Kopilewicz

Brody  /300

  • Samuel Weiler

Drohobycz  /313

  • Jakub Gerstenfeld
  • Jan Kulbinger

Kołomyja  /320

  • Dawid Likwornik

Rawa Ruska  /324

  • Zelda Ginzberg

Stanisławów  /328

  • Juliusz Feuerman
  • Stanisław Gajkowski
  • Salomon Gunsberg

Stryj  /354

Tarnopol  /358

Tłuste  /369

TERENY POLSKIE WŁĄCZONE DO III RZESZY

Okręg Białystok  /383

Białystok  /383

  • Szymon Amiel
  • Kalman Barakin
  • Chaja Grosman
  • Maria Rose

Grodno  /400

  • Eugenia Białostkocka
  • N.N.

Jedwabne  /405

  • Abraham Śniadowicz

Łomża  /408

  • Pinchas Gruszniewski

Prużana  /409

  • Szmerl Elman
  • Olga Goldfajn

Górny Śląsk - rejencja katowicka  /414

Sosnowiec   /414

  • Luba Prawer
  • Sara Silfen

Kraj Warty - rejencja łódzka  /430

Łódź  /430

  • Dwojra Altman
  • N.N.
  • Izrael Tabaksbalt
  • Liza Taflowicz

Bełchatów  /460

  • Mojżesz Kaufman
  • Chiel Maczak

Kalisz  /468

  • Mosze Gros

Ozorków  /481

  • Henryk Cedrowski
  • Tojwje Drajhorn
  • Jankiel Borkowski

TERENY WSCHODNIE

Komisariat Rzeszy Wschód  /491

Baranowicze  /491

  • Alina Colle

Kleck  /497

  • Julia Muszkatowa

Leonpol  /503

  • Konstanty Kiejzik

Miory  /507

  • Icchak Aron

Mir  /510

  • Szlomo Charches

Nowogródek  /515

  • Leizer Katz
  • Józef Kesler

Słonim  /521

  • Salomon Szlakman

Wilno  /530

  • Mozes Fejgenberg
  • Różka Korczak
  • Miriam Jaszuńska

Komisariat Rzeszy Ukraina  /554

Brześć nad Bugiem  /554

  • Masza Groll

Dubno  /557

  • Pinchas Fingerhut

Hoszcza  /560

  • Perec Goldsztejn

Kiwerce  /567

  • Henryk Zajfen

Korzec  /569

  • Mosze Gildemman

Kowel  /575

  • Zofia Dulman (Dufman)

Łuck  /584

  • Estera Bojdman
  • Tatiana Kunica

Ostróg  /591

  • Sara Najter
  • Bluma Sztyrnberg

Pińsk  /599

  • Lewin L.

Równe  /602

  • Lea Jawec
  • Adela Liberman

Włodzimierz Wołyński  /606

  • Dwojta Frymet 
  • Gitla Gerwic

Zofiówka  /612

  • Sz. Arońska  
  • Rywka Potasz

 

Posłowie  /620

Bibliografia  /625

Słowniczek  /628

Indeks osób  /632

Indeks miejscowości  /634

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie