• Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796-1945)

80.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Belgia 64.2
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 2 szt.
ISBN 978838956920
Zostaw telefon

Autor: Anna Kwiecień

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 318

Oprawa: twarda

Format: 29,0 cm x 23,0 cm

Książka w j. polskim i j. angielskim


 

W historii sztuki i rzemiosła artystycznego dwóch minionych stuleci, Gliwice kojarzą się jednoznacznie z odlewnictwem artystycznym. To tutaj w listopadzie 1796 r. w Królewskiej Odlewni Żelaza, uruchomiono jeden z pierwszych w Europie wielkich pieców opalanych koksów, rozpoczynając erę industrializacji Górnego Śląska i otworzyło nowy rozdział w historii Gliwic, które wkrótce zasłynęło z "żeliwnych odlewarni swoich" i kunsztu odlewników.

W XIX wieku huty w Gliwicach, Sayn i Berlinie należały do najsłynniejszych w Europie. Artystyczne odlewy żeliwne oraz mniej liczne wykonane w brązie, stanowiły jedną z dziedzin produkcji huty gliwickiej. Odlewy te, projektowane przez słynnych rzeźbiarzy - takich, jak August Kiss czy Theodor Kalide oraz znakomitych modelarzy, cieszyły się uznaniem i były eksportowane do wielu krajów.

Publikacja ta jest komentarzem do wystawy "Słusznie słyną dziś Gliwice..." znajdującej się w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego, gdzie eksponowane są bogate zbiory Muzeum w Gliwicach. Prezentuje unikatowe na skalę europejską obiekty żeliwne - ze szczególnym uwzględnieniem galanterii żeliwnej - niewielkich, dekoracyjnych przedmiotów, takich jak przyciski do papieru, stojaki na zegarki, świeczniki, plakiety, medaliony - jak również biżuterii żeliwnej - z produkcji których słynęła Królewska Odlewnia Żelaza. Znajdziecie tu również bogaty materiał ikonograficzny oraz specjalistyczne komentarze - w formie aneksów, m.in. na temat historii odlewnictwa artystycznego w Gliwicach, rozwoju przemysłu w XIX wieku, rewolucyjnej roli żeliwa, ale również historii samego regionu i miasta.

 

Spis treści:

Wstęp

Wprowadzenie. Gliwicka kolekcja muzealna - zarys stanu badań, krótka historii kolekcji i wystawiennictwa

Kształtowanie się nowoczesnych Gliwic.  Zarys historii Gliwic na tle sytuacji politycznej i gospodarczej Górnego Śląska w latach 1740-1945

Wystawa Gliwickich odlewów artystycznych

Aneksy 

Literatura


Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie