• Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Gwardia: szwoleżerowie, Tatarzy, eklererzy, grenadierzy

Symbol: 4558
Brak towaru
172.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Belgia 64.2
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 0 szt.
ISBN 978-83-61229-01-8
Zostaw telefon

Autorzy: Ryszard Morawski, Andrzej Nieuważny

Rok wydania: 2008

Ilość stron: 360, tablic kolorowych 86, tablic czarno-białych 4, mapa

Oprawa: twarda

Format: 24,0 cm x 34,0 cm

Podpisy pod ilustracjami i streszczenia w j. francuskim, angielskim i niemieckim

 

Drugi z trzech albumów z serii: Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Autorem znakomitych gwaszy jest artysta malarz Ryszard Morawski, znawca mundurów wojskowych, zwłaszcza z epoki napoleońskiej. Tekst napisał Andrzej Nieuważny, znany historyk specjalizujący się w epoce napoleońskiej, autor m.in. tomu o artylerii Wojska Księstwa Warszawskiego.

Prezentowany tom przybliża nam polskie formacje należące do Gwardii Napoleona. Wydaliśmy go w dwusetną rocznicę (1808-2008) słynnej szarży 3. szwadronu pułku szwoleżerów pod Somosierrą. Znaczna część tekstu i kolorowych tablic dotyczy właśnie szwoleżerów (zaliczanych do Starej Gwardii, elity elit armii francuskiej), ich szlaków bojowych w Hiszpanii, Austrii, Rosji, Niemczech i Francji. Autor tekstu wiele miejsca poświęca niezwykłej szarży pod Somosierrą. Podsumowuje dotychczasowe badania historyków, jak i podaje swoje nowe ustalenia na temat przebiegu tej niezwykłej, śmiałej szarży. Czytelnik dowie się wielu szczegółów o umundurowaniu, uzbrojeniu i wyposażeniu oraz o służbie garnizonowej (i barwnym życiu poza zakładem w Chantilly) tej słynnej polskiej formacji jazdy. Poza tym Andrzej Nieuważny opisuje mało dotąd znaną polską jazdę Gwardii: Tatarów i eklererów, jak również pieszy batalion grenadierów.

Część ilustracyjna składa się z 86 barwnych tablic autorstwa R. Morawskiego. Oprócz sylwetek jezdnych i pieszych malarz pokazuje w szczegółach rodzaje umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia. Każda z plansz posiada opis w językach: polskim, francuskim i angielskim. Końcowa część albumu zawiera bogatą i wyczerpującą bibliografię, indeks nazwisk i obszerne streszczenie w języku francuskim i angielskim.

Oprawa graficzna w postaci pięknych inicjałów i przerywników nawiązujących do treści poszczególnych rozdziałów, cztery tablice pokazujące sposoby walki lancą, mapa Somosierry i specjalnie zaprojektowana wyklejka są autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie