• Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939

Symbol: 6826
Brak towaru
169.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 11
Odbiór w punkcie Poczta Polska 10
In Post paczkomaty 11
Poczta Polska Pocztex 48 11
In Post kurier 12
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 13
Poczta Polska Pocztex 48 17
Dostępność Brak towaru
ISBN 9788393440474
Zostaw telefon
Autorzy: Leszek Dulik, Konrad Zieliński

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 392

Okładka: miękka ze skrzydełkami

Format: 23,5 cm x 31,6 cm

 

Album "Świat utracony" jest wyprawą w przeszłość, do świata, który już nie istnieje.
Wyprawę tę rozpoczyna zdjęcie Lubomla, małego miasteczka we wschodniej Polsce, w którym blisko 95% mieszkańców stanowili Żydzi. Ostatnim zdjęciem w albumie jest fascynujący portret Zuzanny Ginczanki, polskiej poetki, należącej do elity kulturalnej międzywojennej Polski. Między tymi dwiema fotografiami rozpięta jest opowieść o życiu Żydów w Polsce przed drugą wojną światową. Na 462 zdjęciach ukazujemy, jak niezwykły był to świat, jakim bogactwem i różnorodnością się cechował. 

Album podzieliliśmy na osiem części tematycznych i opatrzyliśmy starannym komentarzem historycznym. Pozwoli to czytelnikowi poznać małe żydowskie miasteczka, dwory cadyków, organizacje społeczne, kluby sportowe, partie polityczne, ważnych twórców polskiej i żydowskiej kultury. Bohaterami albumu są ludzie wybitni i zwyczajni, bogaci i biedni. Obserwujemy ich przy pracy i w czasie wypoczynku, w domach i na ulicy. Jest to obraz uchwycony na krótko przed tragedią. Jego bohaterowie nie wiedzą jeszcze, że oni i świat, w którym żyją, wkrótce ulegną zagładzie. Autorami zdjęć są tak znakomici fotograficy, jak Alter Kacyzne, Benedykt Jerzy Dorys, Wilhelm Zeew Aleksandrowicz czy Henryk Poddębski, ale również wielu twórców, których nazwisk nie znamy. 

Nie unikamy w albumie spraw trudnych. Uświadamiamy, że dramatem czasów, które ukazujemy, był antysemityzm. Szczególnie bolesne i tragiczne było to, że ci, którzy czuli się Polakami i którzy utożsamiali się z Polską, byli dla antysemitów najgroźniejszymi wrogami.
W słowie od autorów przytaczamy dwie opinie o świecie, który ukazujemy w albumie: I. B. Singer, wielki żydowski pisarz noblista, uważał, że Polacy i Żydzi żyli ze sobą 800 lat, ale się nie zżyli; Z. Herbert, wybitny polski poeta, twierdził, że Polska bez Żydów i innych mniejszości przestała być Polską.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie