• Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach Władza i społeczeństwo

Brak towaru
49.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Dostępność Brak towaru
ISBN 9788301205454
Zostaw telefon

Państwo Zakonu Krzyżackiego w Prusach

Władza i społeczeństwo

 


redakcja: Marian Biskup, Roman Czaja

Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN

Rok wydania: 2009

Ilość stron: 580

Oprawa: miękka

Format: 16,5 cm x 23,5 cm

 

 

Szeroko zakrojona panorama dziejów zakonu w Prusach od sprowadzenia Krzyżaków do 1525 roku.

W książce omówiono kolejne etapy wzrostu terytorialnego państwa zakonnego, kształtowanie się struktury organizacyjnej i sposób sprawowania władzy. Ważne miejsce zajmuje proces urbanizacji i osadnictwa wiejskiego na podbijanych ziemiach, a także nowoczesne ujęcie dziejów kościelnych przedstawiające opis struktur organizacyjnych kościoła oraz życie wspólnoty wiernych. Opisane konflikty militarne z Polską i Litwą, a także stosunki z Inflantami, Szwecją i Danią pozwalają lepiej zrozumieć, w jaki sposób państwo krzyżackie stało się potęgą polityczną i militarną w ówczesnej Europie.

Autorzy uwzględnili nie tylko najnowsze wyniki badań, ale także zaprezentowali własne, oryginalne przemyślenia.

 

Zespół autorski tworzą wybitni specjaliści należący do czołówki polskich i międzynarodowych badaczy dziejów Zakonu Krzyżackiego: Marian Biskup, Roman Czaja, Długokęcki, Marian Dygo, Sławomir Jóźwiak, Andrzej Radzymiński i Janusz Tandecki.

 

To nowe opracowanie nawiązując do tradycji badań, wykorzystuje jednak w pełni wyniki analitycznych badań źródłowych oraz doświadczenia międzynarodowej współpracy naukowej, [...]. Zaowocowało to publikacją dojrzałą i nowatorską zarazem, zrywającą w wielu momentach z dawnymi ujęciami historiograficznymi i popularnymi obrazami zakonu krzyżackiego i jego państwa w Prusach. To ważny krok w kierunku zmiany stronniczych, pełnych uprzedzeń, przy tym diametralnie odmiennych ocen działań Krzyżaków, mimo postępu badań ciągle obecnych w publikacjach polskich i niemieckich.

(Dr Wojciech Mrozewicz, Uniwersytet Wrocławski)

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie