• Operacja Barbarossa

Symbol: 9231
Brak towaru
30.00
Wpisz swój e-mail
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 0 szt.
ISBN 9788311129016
Zostaw telefon

Autor: Paul Carell

Rok wydania: 2013

Liczba stron: 591

Okładka: twarda

Format: 14,00 cm x 23,5 cm

Uwagi - książka używana, okładka z lekkimi przetarciami, brzegi stron zabrudzone, wewnątrz znajduje się pieczątka z danymi poprzedniego właściciela

 

Książka jest owocem wieloletnie pracy. Na treść złożyły się relacje ustne, wspomnienia pisemne, listy i dzienniki kilku tysięcy osób będących bezpośrednimi uczestnikami opisywanych wydarzeń lub ich świadkami. Ponadto autor wykorzystał oryginalne dokumenty bojowe znajdujące się w archiwach niemieckich. Treść książki ukierunkowana jest na oddanie przebiegu tych gigantycznych zmagań w ich pełnym przekroju, od decyzji podejmowanych w kwaterze głównej Hitlera poprzez sztaby grup wojsk i poszczególnych armii, aż po codzienne ocieranie się o śmierć oficerów i szeregowych na froncie. Oddaje ona dramatyzm walk i wojny w ogóle. Temu celowi służy przenoszenie akcji również na stronę przeciwnika i pokazywanie jego trudności, błędów, wysiłku, ale i bohaterstwa.

Spis treści:

Tom I: Do bram Moskwy

Część pierwsza - Moskwa /17

1. Zaskoczenie się udaje /17

W lesie Pratulin. Białe "G". Godzina 3.15. Przez Bug, San, Niemen. Rosinie i Lipawa. Wypad na Dyneburg. Stop! dla Manstaina. Trudności w Runstedta. Cytadela brzeska.

2. Stalin poszukuje wybawcy /48

Pierwsze bitwy okrążające. Dlaczego wojska radzieckie nie przeczuwały niczego złego? Stalin znał termin ataku. Czerwona Kapela i dr Sorge. Eskadra Lotnicza Rowehla. Dwaj podejrzliwi dyktatorzy. Generał Potaturczew dostaje się do niewoli i zeznaje.

3. Cel operacyjny: Smoleńsk /48

Przeklęta Puszcza Białowieska. Mosty ma Berezynie. Radzieckie kontrataki. T 34, wielkie zaskoczenie. Krwawe bitwy pod Rogaczewem i Witebskiem, Koktajl Mołotowa. Przez Dniepr. Czołgi Hotha zamykają szosę moskiewską. Turyński pułk piechoty szturmuje Smoleńsk. Poczdamscy grenadierzy atakują Mohylew.

4. Moskwa czy Kijów?   /88

Piekielna bitwa pod Jelnią. Odwiedziny z Mamerek (Mauerwald). Hitler nie chce iść na Moskwę. Guderian leci do kwatery głównej wodza. Dramatyczne zmaganie się w "Wilczym Szańcu". "Moi generałowie nie rozumieją niczego z ekonomii wojennej".

5. Wielka pomyłka Stalina   /101

Bitwy wyniszczające pod Rosławlem i Klincami. Stalin zawierza swojej tajnej służbie. Uderzenie sił pancernych na południe. Jeremienko wierzy w atak na Moskwę.

6. Bitwa o Kijów  /113

Ciężkie walki Runstedta na południowym skrzydle. Zwycięstwo sił pancernych Kleista pod Humaniem. Marszałek Budionny chce się wywinąć z matni. Stalin rozkazał: ani kroku do tyłu. Guderian i Kleist zamykają pułapkę: 665 000 jeńców.

7. Kryptonim "Tajfun"   /125

Kawior dla Churchila. Tajemnicze miasto Briańsk. Pozycja osłaniająca Moskwę sforsowana. Na ulicy Sadowaja rabują. Błoto wymusza zatrzymanie się. Walka o bastiony Tuła i Twer (Kalinin). Dziennik pewnego rosyjskiego podporucznika. Tajna odprawa Orszy. Marszałek Żukow odsłania pewien radziecki blef.

8. Końcowy pościg w kierunku Moskwy   /160

"Czas czekania przeminął". Kawaleryjski atak na Mussino. Nad Wołżańskim Kanałem. Osiem kilometrów od Moskwy. Panika na Kremlu. Stalin rozmawia z frontem przez telefon. Minus 40 stopni. Walka o autostradę. Ludzie, konie, czołgi w lodzie i śniegu. Wszystko się zatrzymuje.

9. Dlaczego Moskwa nie mogła być zdobyta?  /182

Zimno i Sybiracy. Cud pod Moskwą nie był żadnym cudem. Z dziejów niemiecko-radzieckiej współpracy po pierwszej wojnie światowej. Nieznana armia. Związek Tuchaczewskiego z Reiswehrą. Wielka intryga Himmlera. Stalin ściął głowę Armii Czerwonej.

Część druga - Leningrad /207

1. Pościg przez Bałtykę /207

Ostrów i Psków. Artyleria w walce z gigantami KW 1 i KW 2. OKW przytrzymuje Hopnera. W bagnach Czudowa. Korpus Mansteina odcięty. Droga na Leningrad jest wolna. Nieudana kąpiel w jeziorze Samro.

2. Przełamanie frontu na Łudze  /222

Kryzys pod Starą Russą. Bitwa o Nowgorod. Pewien Karel przynosi rosyjskie mapy. Niemiecka 21 dywizja piechoty przeciwko radzieckiej 21 dywizji pancernej. Przez lasy pod Ługą. Nad Oriedieżą. Ługański kościół. Na wzgórzach Duderhofu. Podporucznik Darius nadaje przez radio: "Widzę Petersburg i morze".

3. W osiedlach pod Leningradem /241

"Proszę wysiadać, stacja końcowa!". W ogrodach Słucka. Harry Hoppe zdobywa Szlisselburg. Rozkaz z "Wilczego Szańca": "Leningrad nie może być zdobywany". Wielka pomyłka Hitlera.

Część trzecia - Rostów nad Donem /255

1. Przez Step Nogajski /255

Nowe cele dla frontu południowego. Most nad Bierisławiem. Saperzy pokonują dolny bieg Dniepru. Myśliwce Moldersa atakują. Wrota na Krym zaryglowane. Bitwa przy Tatarskich Okopach. Karuzela na Stepie Nogajskim. Pomiędzy Bierdiańskiem a Mariupolem.

2. Walka o Krym   /266

Flota widmi pomiędzy Odessą a Sewastopolem. Tydzień walk o przesmyk. W kołchozie owocowym Askania Nowa. Pościg w poprzek Krymu. "Osiem dziewcząt bez koszy". Pierwszy szturm na Sewastopol. W rowach łącznikowych fortu 'Stalin". Rosjanie lądują pod Teodozją. Pewien generał jest nieposłuszny. Manstein zatrzymuje atak na Sewastopol. Przypadek Sponcka.

3. W radzieckim "Zagłebiu Ruhry"  /283

Armia pancerna Kleista zdobywa Stalino (Ługańsk). 6 armia zdobywa Charków. Pierwsza runda walki o Rostów nad Donem. Obersturmfuhrer Olboter i trzydziestu ludzi. Rundstedt musi odejść. Dźwięk dzwonów alarmowych.

Tom II: Front długości 4000 kilometrów  /289

Część czwarta - Kampania zimowa /291

1. Nadchodzą Sybiracy /291

5 grudnia 1941 r. Całkowity brak odzieży zimowej. Walki o Klin. 3 grupa pancerna w walkach odwrotowych. 2 armia pancera musi się wycofać. Dramat na lodzie rzeki Ruza. Brauchitsch odchodzi. Historyczna rozmowa w "Wilczym Szańcu". Trzymać się za wszelką cenę. Przełamanie w 9 armii. Tragedia 23 korpusu. Rozkład jazdy aż do stacji "Giessen". Guderian zosteje zwolniony.

2. Na południe od jeziora Ilmen /320

Wioska rybacka Wzwad. Szturm przez zamarznięte jezioro. Cztery armie radzieckie rozbijają jedną dywizję niemiecką. Stara Russa. Wyżyna Wałdajska. Jeremienko rozmawia ze Stalinem w schronie kremlowskim. Gwardia głoduje. Toropiec i Andreapol. Tragedia 189 pułku piechoty.

3. Przybywa Model /342

Skład żywnościowy w Syczowce. Co pan z sobą przynosi panie generale? Jeden pułk utrzymuje kolano Wołgi. "Jestem ostatni z kompanii". Ofensywa Stalina utyka. Suchiniczi albo mysz w trąbie słonia. Pastor i wachmistrz. Migawki stamtąd: dwa rosyjskie dzienniki osobiste i jeden list pożegnalny.

4. Atak na Wyżynę Wałdajską /365

Radziecka 56 brygada uderzeniowa atakuje przez Wołchow. Miejsce spotkania na przesiece Erika. Dwie armie rosyjskie w worku. Diemjansk: 100 000 okrążonych Niemców. Nazdwyczajny rozkaz dzienny hrabiego Brockdorffa-Ahlefeldta. Pierwsze zaopatrywanie kotła z powietrza. Operacja "Bruckenschlag". Chołm, twierdza bez artylerii.

5. Generał Własow   /382

Elitarna armia radziecka uwięziona w bagnach. Grobla z bali na przesiece Erika. Walka bez litości. 158 batalionów saperów. Wyłamanie się z piekła. Katastrofa 2 armii uderzeniowej. "Nie strzelać, jestm generał Własow". Mogiła map ukryta w rzece.

Część piąta - Porty nad Morzem Barentsa /385

1. Operacja "Lis Polarny"   /385

Kolej murmańska. Ofensywa na krańcu świata. Generał Dietl sięga po Murmańsk. Przez Titowkę i Licę. W tundrze nie ma dróg. Jeden błąd Finów kosztuje zwycięstwo. Strzelcy górscy na przyczółku mostowym na rzece Lica.

2. Bitwa podczas nocy polarnej /396

Z Aten do Laplandii. 1400 koni musi zginąć. Petsamojki. Idzie o zaopatrzenie. Upiorny marsz szosą północną nad Morze Barentsa. Radziecka 10 dywizja strzelców świętuje rewolucję październikową. Jubileuszowy atak. Walka na granaty ręczne. Konwój PQ 17. Radziecka 155 dywizja strzelców zamarza. Front na Dalekiej Północy sztywnieje.

Część szósta - Kaukaz i ropa naftowa

1. Przygrywka do Stalingradu /407

Halder jedzie do "Wilczego Szańca" Troski szefa sztabu generalnego. Łuk pod Iziumem. Bałaklieja i Słowiańsk. Dyrektywa nr 41. "Fall Blau". Otwarcie na Krymie. Nieudana Dunkierka Rosjan. Połowa maja na południe od Charkowa. "Fredericus" nie będzie realizowany. Jednoramienne kleszcze pancerne Kleista. Droga śmierci. 239 000 jeńców.

2. Sewastopol /430

Grób na cmentarzu w Jałcie. Pomiędzy doliną Belbeku, a "Różanym pagórkiem". W każdej sekundzie 324 granaty. Olbrzymie moździerze "Karl" i "Dora". Gród ziejący ogniem. Bateria "Maksym Gorki" zostaje wysadzona w powietrze. "Jest nas jeszcze dwudziestu dwóch...Bywajcie". Walka o "Róźany pagórek". Komsomolcy i komisarze.

3. Zdradzony plan rozwinięcia operacyjnego /442

Sarnina i Szampan. Zakłócone święto. Major Reichel zaginął. Nieszczęsny lot. Dwa tajemnicze groby. Rosjanie znają plan ofensywny. Mimo to atak się rozpocznie. Godzina narodzin tragedii.

4. Nowa taktyka Rosjan /453

Fatum Woroneża. Timoszenko nie przymuje bitwy. Hitler ponownie zmienia plan. Rada wojenna na Kremlu. Bitwa Bitwa przemierza się w dół Donu. Walka o Rostów. Walki uliczne z NKWD. Most w Batajsku.

5. Front w wysokich górach  /466

Barak pod Winnicą. Dyrektywa nr 45. W łodziach desantowych do Azji. Manyczstroj i Martynowka. Na przedpolach Kaukazu. Pościg przez Kubań. Mackensen zdobywa Majkop. W kraju Czerkiesów.

6. Pomiędzy Noworosyjskiem a Przełęczą Kluchorską  /481

"Thalatta, Thalatta - morze, morze". Na wysokich przełęczach Kaukazu. Walka o stare drogi wojenne. Wyprawa na szczyt Elbrusu. Jeszcze dwadzieścia kilometrów do wybrzeża Morza Czarnego. Brak ostatniego batalionu.

7. Oddział dalekiego rozpoznania pod Astrachaniem /487

150 kilometrów przez kraj nieprzyjacielski w transporterze opancerzonym. Nie znany tor kolejowy do przewozu ropy naftowej. Podporucznik Schliep rozmawia przez telefon z zawiadowcą stacji kolejowej w Astrachaniu. Kozacy rotmistrza Zagorodnego.

8. Terek pozostanie jako linia końcowa /496

Sprzeczka Hitlera z Jodlem. Szef sztabu generalnego i feldmarszałek muszą odejść. Magia ropy naftowej. Grenadierzy pancerni na Osetyńskiej Drodze Wojennej. Front kaukaski sztywnieje.

Część siódma - Stalingrad /501

1. Między Donem a Wołgą /501

Kałacz, most przeznaczenia na rzece Don. Bitwa pancerna w stepowym piasku. Uderzenie sił pancernych generała Hubego do Wołgi. "Na prawo wieże Stalingradu". Kobiety przy ciężkich działach przeciwlotniczych. Pierwszy bój pod miastem Stalina.

2. Bitwa na przedpolu  /511

Wał Tatarski. T 34 z fabryki na pole walki. Przeciwuderzenie radzieckiej 35 dywizji. Korpus Seydlitza się cofa. Niezwyciężona Bekietowka. Śmiały manewr Hotha. Rozerwanie stalingradzkiej pozycji obronnej.

3. Szturm do miasta  /519

Generał Łopatin chce poddać Stalingrad. Generał Czujkow zostaje zaprzysiężony przez Chruszczowa. Pułki 71 dywizji piechoty szturmują centrum Stalingradu. Grenadierzy 24 dywizji pancernej na dworcu głównym. Ostatnia brygada Czujkowa. Idzie o dziesięć godzin, Gwardia Rodimcewa.

4. Ostatnia linia obrony na stromym nrzego /526

Ucieszka Czujkowa z caricyńskiej sztolni. Południowa część miasta w rękach niemieckich. Tajemnica Stalingradu: stromy brzeg. Silos zbożowy. Piekarnia. "Rakieta tenisowa". Dziewięć dziesiątych miasta w rękach niemieckich.

5. Nieszczęście czyha nad Donem /532

Groźne oznaki na flance 6 armii. Myszy jako niszczyciele czołgów. Listopad miesiącem nieszczęść. Jeszcze jeden gwałtowny atak na brzegu Wołgi. Front Rumunów się łamie. Bitwa na tyłach 6 armii. Nowe przełamania na południe od Stalingradu. 29 dywizja piechoty (zmot) uderza. Rosjanie pod Kałaczem. Paulus leci do kotła.

6. Armia w kotle /544

Nic, tylko wychodzić" "Moj wodzu, upraszam o swobodę działania". Goring i zaopatrywanie z powietrza. OKH wysyła do kotła swojego przedstawiciela. Generał von Seydlitz żada nieposłuszeństwa. Przybywa Manstein. Wenck ratuje sytuację nad Czirem.

7. Hoth idzie z odsieczą  /559

"Wintergewitter" i "Donnerschlag". 19 grudnia. Jeszcze pięćdziesiąt kilometrów. Zmagania o "Donnerschlag". Rokossowski proponuje honorową kapitulację.

8. Zagłada /572

Końcowy atak radziecki. Na drodze pod Potiomkinem. Koniec kotła południowego. Paulus idzie do niewoli. Strecker walczy dalej. Ostatni lot nad miastem. Ostatni chleb dla Stalingradu.

Dodatek /579

Podziękowanie dla współpracowników. Dokumenty. Skład dywizji piechoty i dywizji pancernej w drugiej wojnie światowej. Skróty i objaśnienia. Bibliografia.

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie