• Kronika mojego miasta Iacopo di Varagine

Symbol: 10333
130.00 -42% 75.00
Najniższa cena z 30 dni przed promocją:
130
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 5 szt.
ISBN 9788365061676
Zostaw telefon

Tłumaczenie: Henryk Pietruszczak

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 488

Okładka: miękka

Format: 17,0 cm x 24,0 cm

 

Rozdziały części pierwszej

Pierwsza część odnosi się do założenia i zbudowania Genui i ma cztery rozdziały. W pierwszym rozdziale wyjaśniamy, kim byli pierwsi założyciele i budowniczy miasta. W drugim rozdziale mówimy  o Janusie, pierwszym królu Italii, który zbudowal i wzniósł Genuę. W trecim rozdziale opowiadamy, że także Janus, obywatel Troi, rozszerzył ją i ulepszył. w czwartym rozdziale mówimy o Janusie, będącym u Rzymian bogiem i świętym wizerunkiem, czczonym dawno temu w Genui.

Rozdziały części drugiej

Druga część odnosi się do pochodzenia i początków Genui i ma trzy rozdziały. W pierwszym z nich mówimy o okresie,  którym została zbudowana. W drugim o tym, jak została rozszerzona, w trzecim o okresie jej zniszczenia przez Kartagińczyków, czyli Afrykanów oraz o odbudowaniu przez Rzymian.

Rozdziały części trzeciej

Trzecia część mówi o przyczynie nazwania jej w ten sposób i ma cztery rozdziały. W pierwszym rozdziale przytaczamy opinię tych, którzy twierdzą, że jej nazwa pochodzi od Janusa, obywatela Troi, który ją rozbudował. W drugim rozdziale znajdziemy opinię ludzi twierdzących, że jej nazwa pochodzi od Janusa, boga rzymskiego, czczonego dawniej w Genui. W trzecim rozdziale spotkamy się z opinią mówiącą, że nazwano ją Ianua dlatego, że jest bramą do Lombardii. w czwartym rozdziale wyjaśniamy powody, nazwania jej Genua niemal we wszystkich starożytnych księgach.

 Rozdziały czwartej części

Czwarta część opowiada o okresie, w którym miasto nawróciło się na wiarę w Chrystusa i tworzą ją trzy rozdziały. W pierwszym rozdziale opowiadamy o tym, jak cały świat pozostawał w niewoli bałwochwalstwa. W drugim rozdziale powiemy, że Genua był pierwszym albo jednym z pierwszych miast nawróconych  na chrześcijaństwo. W trzecim rozdziale ten sam fakt przedstawiony w inny sposób.

Rozdziały piątej części

Piąta część mówi o potrójnej kondycji miasta, w której Genua znalazła się w trudnych czasach. Ta część ma trzy rozdziały. W pierwszym z nich opisujemy wygląd i wielkość miasta w czasie jego powstania. W drugim opisujemy jego wygląd i wielkość w czasie rozwoju, a w trzecim to samo w chwili jego doskonałości.

Rozdziały szóstej części

Szósta część mówi o rządach w mieście Genui. Ta część ma trzy rozdziały. W pierwszym rozdziale wyjaśniamy, że miasto Genua było poddane różnych rządom. Drugi rozdział mówi nam o tym, że lepiej być rządzonym przez jedną niż więcej osób, zwłaszcza jeżeli ci ludzie nie są jednomyślni w dążeniu do dobra. Trzeci rozdział opowiada o niebezpieczeństwach pochodzących od złego rządzenia i korzyściach pochodzących od dobrego.

Rozdziały siódmej części 

Siódma część bierze pod uwagę różne cechy niezbędne do kierowania miastem. W pierwszym rozdziale mówimy o rządzących, którzy powinni być potężni i hojni, aby mogli sądzić bez obaw. W drugim mówimy o  tym, że powinni bać się Boga. W trzecim o tym, że powinni kierować się prawdą, a w czwartym, że powinni nienawidzić wszelkiego rodzaju chciwości, żądzy bezprawnego zdobywania pieniędzy i ambicji.

Rozdziały ósmej części

Ósma część mówi o koniecznych cechach, jakimi powinni szczycić się mieszkańcy i obywatele miasta. Ta część ma trzy rozdziały. W pierwszym z nich mówimy o tym, że obywatele powinni być zdolni i dojrzali do podejmowania decyzji, w drugim, że nie powinni posiadać nałogów, lecz uczyć się cnót. Trzeci rozdział mówi o tym, że powinni kierować się miłością do ojczyzny.

Rozdziały dziewiątej części

Dziewiąta część mówi o interesach rodziny i domu i zawiera sześć rozdziałów. W pierwszym omawiamy, jaka powinna być kobieta  mająca zostać żoną i w jaki sposób możemy poznać, czy się do tego nadaje czy nie. W drugim rozdziale, w jaki sposób powinno się o nią troszczyć. W trzecim o tym, jak bardzo powinni kochać się małżonkowie. W czwartym, że powinni współżyć, w sposób pokojowy. W piątym, jak powinni zachowywać się wobec dzieci, a dzieci wobec nich, a w szóstym, jak powinni zachowywać się w stosunku do domowników i służących, a służący wobec nich.

Rozdziały dziesiątej części

Dziesiąta część mówi o kościelnych rządach w mieście Genui. Pierwszy rozdział opowiada, w jaki sposób przekazano jej zaszczyt bycia stolicą biskupią. Drugi opowiada o wyniesieniu do godności arcybiskupstwa.

Rozdziały jedenastej części

Jedenasta część opisuje okresy urzędujących biskupów i podaje imiona wszystkich wybranych w mieście Genui. Ta część posiada wiele rozdziałów, tyle, ile podajemy imion biskupów.

Rozdziały dwunastej części

Dwunasta część opowiada o latach spędzonych na urzędzie przez arcybiskupów, ich imiona i nazwę zakonu, mówi o wszystkich, którzy nas przepędzili. Ta część ma dużo rozdziałów, tyle ile wymieniliśmy imion arcybiskupów.

(fragment)

Spis treści: 

Księga pierwsza  /9

Księga druga  /17

Księga trzecia  /22

Księga czwarta  /28

Księga piąta  /36

Księga szósta  /51

Księga siódma  /58

Księga ósma  /70

Księga dziewiąta  /86

Księga dziesiąta  /101

Księga jedenasta  /105

Księga dwunasta  /143

Cafaro  /173

Roczniki Cafaro /193

Z roczników kanclerza Oberto  /217

Z roczników pisarza Ottobono /257

Z roczników pisarza Marchisio /273

Z roczników pisarza Bartolomeo /279

Z roczników nieznanego autora /361

Z roczników Lafranca Pignolo, Gugielmo De Martedo, Marino Ususmari i Enrico, margrabiego  Gavi  /387

Z roczników znawcy prawa Marinetto di Marino i  Gugliemo di Murtedo oraz Marino Ususmaris i Giovanniego Susobono  /395

Z roczników Nicolao Quercio, Guglielmo Di Murtedo i Enrico Drogo /401

Z roczników Oberto Stancono, Iacopo Dorii, Marchisino Di Cassino i Bertolino, syna Bonifacio  /413

Z roczników Iacopo di Doria /441

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie