• Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie. Katalog wystawy

24.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 1 szt.
Zostaw telefon

Rok wydania: 2017

Ilość stron: 64

Oprawa: miękka

Format: 21,0 cm x 21,0 cm

 

W lipcu 1797 r. we włoskim miasteczku Reggio Emilia powstały słowa "Mazurka Dąbrowskiego", które odtąd towarzyszyły Polsce i Polakom we wszystkich momentach narodowych dziejów, stając się w końcu ponad 90 lat temu hymnem państwowym. Uczczenie obu tych rocznic stawiała sobie za cel eksponowana w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy od 23 kwietnia do końca września 2017 r. wystawa czasowa ''JÓZEF WYBICKI I JEGO CZASY. HYMN. LEGIONY. KSIĘSTWO WARSZAWSKIE", poświęcona w pierwszym rzędzie postaci twórcy "Mazurka" JÓZEFOWI WYBICKIEMU (1747-1822) oraz epoce napoleońskiej, z którą nieodłącznie związane są początki późniejszego hymnu narodowego. Krótki rzut oka na dzieje okresu napoleońskiego i najważniejsze wydarzenia związane z dziejami późniejszego hymnu narodowego, historią  Legionów Polskich we Włoszech, przełomowym rokiem 1806 i Księstwem Warszawskim zawiera towarzyszący wystawie katalog.

Omówiono w nim również najważniejsze spośród prezentowanych na wystawie obiektów, w tym zwłaszcza pochodzące z Muzeów Narodowych w Poznaniu i Warszawie obrazy Januarego Suchodolskiego, "ŚMIERĆ BERKA JOSELEWICZA" HENRYKA PILATTIEGO, portret księcia warszawskiego Fryderyka Augusta pędzla Marcello Bacciarellego czy użyczony przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu słynny cykl "Pieśń Legionów" Juliusza Kossaka. Nie mniej warte uwagi są ukazane na wystawie i szeroko omówione w katalogu druki, z których największą część wypożyczyła Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Muzeum Narodowe w Gdańsku - można tu wymienić m.in. dziewiętnastowieczne FAKSYMILE RĘKOPISU "MAZURKA DĄBROWSKIEGO" i liczne podpisane przez Wybickiego odezwy, które odegrały tak wielka rolę w mobilizowaniu społeczeństwa i organizacji pastwa na przełomie 1806 i 1807 r. Kolejna niezmiernie ważna grupa ukazanych w katalogu eksponatów to pochodząca z Muzeów Narodowych w Kielcach i Poznaniu oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie broń epoki napoleońskiej, z tak charakterystycznymi dla tego okresu karabinami wzorów M1777 i AN IX, szablami ANXI czy pistoletami AN XIII na czele, a także broń pruska, powszechnie używana wówczas w armii Księstwa Warszawskiego.
 
Sporo miejsca w publikacji poświęcono także przedstawieniu mało do dziś znanych związków Wybickiego z Dobrzycą i rodzinami Gorzeńskich oraz Turnów, zapoczątkowane w latach siedemdziesiątych XVIII w., gdy Wybicki ożenił się z Kunegundą Drwęcką, krewną Aleksandry Skórzewskiej, pierwszej zony generała AUGUSTYNA GORZEŃSKIEGO (1743-1816). Bliskie relacje kontynuowane były przez następnych kilkadziesiąt lat, zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i prywatnej. Szczególnie żywe były one pod koniec lat osiemdziesiątych XVIII w., gdy Wybicki przez szereg lat mieszkał w Dobrzycy, dzierżawiąc od gen. Gorzeńskiego folwark Koryta i administrując majątkiem dobrzyckim. Ten fragment życia późniejszego twórcy hymnu narodowego dokumentuje m.in. udostępniony przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich i zreprodukowany w katalogu fragment listu opisującego przygotowania do wystawienia dla Gorzeńskich i Turnów opery "Kmiotek".

( tekst "o Wystawie")

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie