• Jezus zwany Mesjaszem, co się tłumaczy Chrystus (MtShemTob 1,17). Socjoretoryczna analiza ewangelii dzieciństwa z hebrajskiej...

45.00
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 1 szt.
ISBN 9788379724888
Zostaw telefon

Autor: Piotr Goniszewski

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 304

Okładka: miękka

Format: 17,00 cm x 24,00 cm

 

W […] niniejszej monografii będziemy przeprowadzali analizę socjoretoryczną MtShemTob, zwracając szczególną uwagę na problematykę mesjanologiczną. W związku z tym, że socjoretoryka jest swoistą platformą metod, umożliwiającą kreatywne wykorzystywanie jej elementów, w niniejszej monografii skoncentrujemy się na czterech teksturach. 

W rozdziale pierwszym skupimy się na teksturze wewnętrznej, czyli na tekście samym w sobie. Pojawią się tutaj następujące poziomy analizy tekstu: tekstura repetycyjno -progresywna, tekstura narracyjna oraz tekstura argumentacyjna. 

W rozdziale drugim przejdziemy do badań intertekstualnych, a dokładniej: interakcji ze słowem mówionym i pisanym, interakcji kulturowej i interakcji społecznej. 

W rozdziale trzecim analizowana będzie tzw. tekstura społeczno-kulturowa. W tej części monografii prześledzimy występujące w tekście socjologiczne strategie dyskursu religijnego, przyjrzymy się wartościom osiowym kultury basenu Morza Śródziemnego, takim jak honor i wstyd, oraz dokonamy klasyfikacji finalnych kategorii społeczno-kulturowych. Rozdział czwarty będzie poświęcony teksturze ideologicznej. Na tym poziomie analiz nasza uwaga dotyczyć będzie takich zagadnień jak idea mesjasza w średniowiecznym judaizmie rabinicznym oraz społeczno-religijna funkcja judaistycznych terminów technicznych i cytatów z Biblii hebrajskiej. W związku z tym, że podejście V.K. Robbinsa ma charakter interdyscyplinarny i wielopoziomowy, możliwe jest stosowanie jedynie wybranych etapów badawczych. Innymi słowy, naukowiec nie jest z perspektywy metodologicznej zobligowany do przeprowadzenia wszystkich kroków, z których składa się metoda socjoretoryczna, a jedynie tych, które pozwalają na zrealizowanie zamierzonych celów badawczych.

W niniejszej monografii teksty źródłowe są zasadniczo tłumaczeniami własnymi autora. Chodzi przede wszystkim o przekłady hebrajskiej Ewangelii Mateusza (ShemTob) oraz fragmentów Starego i Nowego Testamentu. Jeżeli tłumaczenie materiału źródłowego nie pochodzi od autora monografii, jest to zaznaczone w przypisie.

(ze wstępu)

Spis treści:

Wstęp  /7

Rozdział 1. Tekstura wewnętrzna  /33

1.1. Tekstura repetycyjno-progresywna  /33

1.2. Tekstura narracyjna  /52

1.3. Tekstura argumentacyjna  /64

Rozdział 2. Tekstura interaktywna  /83

2.1. Interakcja ze słowem mówionym i pisanym  /83

2.2. Interakcja kulturowa  /129

2.3. Interakcja społeczna  /154

Rozdział 3. Tekstura społeczno-kulturowa  /170

3.1. Socjologiczne strategie dyskursu religijnego  /170

3.2. Wartości osiowe kultury basenu Morza Śródziemnego  /177

3.3. Finalne kategorie społeczno-kulturowe  /194

Rozdział 4. Tekstura ideologiczna  /200

4.1. Idea mesjasza w średniowiecznym judaizmie rabinicznym  /201

4.2. Społeczno-religijna funkcja judaistycznych terminów technicznych i cytatów z Biblii hebrajskiej  /204

Zakończenie /212

Aneks  /217

Bibliografia  /289

Summary  /303

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie