• Dawno temu. Historia saliszańskiego (Flathead) chłopca, z dolin Gór Skalistych, w czasach, gdy bizony wciąż wędrowały po ...

Symbol: 17086
39.90
szt. Do przechowalni
Wysyłka w ciągu 24 godziny
Cena przesyłki 9.5
Odbiór osobisty 0
Odbiór w punkcie Poczta Polska 7.99
Poczta Polska Pocztex 48 9.5
Odbiór w punkcie Poczty Polskiej 12
Poczta Polska Pocztex 48 16
Poczta Polska Austria 36
Poczta Polska UK ekonomiczna 67
Poczta Polska USA ekonomiczna 76
Poczta Polska USA priorytet 146
Dostępność 1 szt.
ISBN 9788396873439
Zostaw telefon

Autor: Edward S. Curtis 

Rok wydania: 2024

Liczba stron: 178

Okładka: miękka

Format: 14,8 cm x 21,0 cm

Seria: Książki Lisów

 

Dzięki ponad 200 fotografiom i rysunkom, Edward S. Curtis przedstawia kronikę kultury, polowań i tradycji rdzennych plemion amerykańskich. Żywe i pełne szczegółowych zdjęć objaśnienia życia wśród rdzennych Amerykanów z dawnych lat są sugestywne. Pasja autora, który chciał zachować wiedzę i kulturę plemion dla przyszłości, stanowi podstawę opowieści opartej na wieloletnim doświadczeniu. Curtis żył i zżył się z plemionami, poznając ich zwyczaje, rytuały, tańce i folklor. Jego szacunek dla ich sposobu życia i odwiecznych zwyczajów jest reprezentowany w tym znakomitym dziele, które stara się zaoferować czytelnikom wrażenie zarówno łatwe do odczytania, jak i głęboko wnikliwe.
W niektórych momentach opowieści otrzymujemy nuty z popularnymi melodiami rdzennych Amerykanów. Dowiadujemy się, jak wyglądali wojownicy i myśliwi plemienia, jak budowano ich domy, jak osiągali sukcesy w żegludze po rzekach i różnych ceremoniach, które stanowiły podstawę życia społeczności. Wychodząc poza ikoniczne lub romantyczne symbole rdzennych Amerykanów, jesteśmy zaproszeni do odkrywania mniej znanych drobiazgów codziennego życia w wielowiekowej kulturze.
 
A oto co sam Edward S. Curtis napisał o niej:
Ta niewielka książka została napisana w nadziei na przybliżenie życia Indian w dawnych czasach, w dniach, kiedy dla plemion dalekiego zachodu biała rasa była jedynie plotką, a bizony przemierzały równiny w niezliczonej liczbie. Kolejnym powodem było zwrócenie uwagi na wielkie rozbieżności w życiu Indian, na ilość języków oraz uderzające różnice w ubiorach i obyczajach. Zostaną one podkreślone zarówno w tekście, jak na ilustracjach.
Byliśmy skłonni uważać Indian za pozbawionych religii czy też życia duchowego. Jednak w każdym ważnym momencie ich życia znajdowali się pod wpływem wierzeń duchowych i praktyk religijnych. Fakt ten został poruszony nie z myślą o wygłaszaniu wykładu akademickiego, lecz jako sposób spojrzenia na wpływ, jaki wywierały na bohaterów opowieści i legendy. Starałem się pokazać, jak ich wierzenia religijne wpływały na kształtowanie charakteru młodego człowieka.
Krótko mówiąc, jest to na szybko napisana historia z głębi serca, zaczerpnięta z zasobu przemyśleń i wiedzy, zbieranych przez pół życia osobistego kontaktu z wieloma plemionami w wielu krajach. Jest to dzieło podyktowane miłością i pozostaję w nadziei, że moi czytelnicy zaczerpną z tej lektury choć odrobinę tego szczęścia, jakie ja czerpałem z jej pisania.

(opis wydawcy)

Spis treści:

Przedmowa  /5

Prolog  /7

Poranek w obozie  /8

W lesie /14

Sprzeczka  /20

Powitanie obcych  /25

Namiot Rady  /32

Opowieść dwóch nieznajomych  /38

Szałas Potów  /51

Ścieżki Clayoquota  /55

Ten, który wszystko stworzył jako pierwszy  /66

Przygody Kojota  /71

Cztery Księżyce opowiada o Mandanach  /79

Polowanie na foki  /87

Taniec Węża  /93

Bracia Węży /100

Dziewczyna i lud czarownic  /104

Zwinięcie obozu  /110

Rozbicie obozu  /114

Polowanie na jelenie  /121

Boso na lodzie i śniegu  /126

Opowieść o dziewczynie Głowni Kukurydzy  /129

Polowanie na bizony  /132

Zwiady  /135

Nieznany szlak  /142

Wilki i jeleń  /147

Odkrycie obozu  /152

Wizyta Przekłutych Nosów  /156

Ponownie w domu  /160

Wiosna  /162

W drodze na Górę Postów /164

Post  /167

Fotografie  /175

Nie ma jeszcze komentarzy ani ocen dla tego produktu.
Podpis
E-mail
Zadaj pytanie