- Kategorie
-
Czosnów, Palmiry, Kazuń 1939
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 11 |
Dostępność | Mała ilość 2 szt. |
Kod kreskowy | |
ISBN | 9788366687448 |
EAN | 9788366687448 |
Zostaw telefon |
Autor: Andrzej Wesołowski
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 82
Okładka: twarda
Format: 17,0 cm x 24,0 cm
Pomysł napisania tej książki narodził się podczas spotkań historycznych na temat wydarzeń 1939 r. w Czosnowie i jego okolicach, które autor odbył w Gminnej Bibliotece Publicznej w latach 2020–2021 na zaproszenie wójta gminy pana Antoniego Krężlewicza. Inspiracją do jej napisania było, z jednej strony duże zainteresowanie uczestników przeszłością swojej Małej Ojczyzny, z drugiej zaś – zachęta ze strony organizatorów, dyrektor biblioteki pani Anny Maliszewskiej i pana Leszka Gizińskiego, od dawna zbierającego przekazy mieszkańców o latach wojny i okupacji, aby pozostał po tych spotkaniach ślad w formie publikacji.
Czynię to z tym większą przyjemnością, że ten okres historii Czosnowa jak najbardziej zasługuje na przypomnienie i utrwalenie. Nie jest bowiem przesadą twierdzenie, iż mało jest gmin w naszym kraju, takich jak gmina Czosnów, które odegrały tak znaczącą rolę w dziejach wojny 1939 r. Stało się to za sprawą jej położenia na przedpolu Twierdzy Modlin i na skraju Puszczy Kampinoskiej, w miejscu niezwykle ważnym dla utrzymania komunikacji Modlina ze stolicą.
Południowa część obecnej gminy granicząca z puszczą (Kiścinne, Wiersze, Aleksandrów, Brzozówka, Janówek) była terenem kilkudniowych zaciętych walk między Niemcami i resztkami cofających się znad Bzury jednostek dwóch polskich armii – „Poznań” i „Pomorze” zbierających się w rejonie składnicy amunicji w Palmirach, aby maszerować dalej na Warszawę. Po zajęciu Palmir przez Niemców próby ich odzyskania przez załogę przedmościa kazuńskiego doprowadziły do dramatycznych i niezwykle krwawych walk w rejonie Czosnowa, Kaliszek, Dobrzynia czy Adamówka.
Końcowy etap to walki obronne w rejonie Cybulic, Bielan i Dębiny, ważny, aczkolwiek mniej znany fragment epopei Twierdzy Modlin.
W książce staramy się przypomnieć najważniejsze z tych dramatycznych, a zarazem heroicznych wydarzeń, ilustrując opis fragmentami zachowanych dokumentów, wspomnień uczestników, żołnierzy i mieszkańców. Warto podkreślić, że pochodzą one nie tylko ze zbiorów krajowych, gdyż znaczna część wykorzystanych materiałów znajduje się w archiwach zagranicznych (w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie oraz amerykańskich, niemieckich i rosyjskich placówkach archiwalnych), przez to są one trudno dostępne, a w wielu wypadkach zupełnie nieznane. To samo dotyczy zdjęć, z których część jest publikowana po raz pierwszy.
(Wstęp)
Spis treści:
Słowo wstępne /3
Wstęp /5
Twierdza Modlin w 1939 r. /6
Kazuń i Palmiry /13
Niemcy pod Czosnowem /21
- Wypad na Łomnę w nocy z 18 na 19 IX 1939 r. według dziennika kpt. Teodora Białobrzeskiego /34
Walki w Puszczy Kampinowskiej /37
Obrona przedmościa kazuńskiego /41
Na cyplu między Wisłą i Narwią /53
- Z dziennika dowódcy pododcinka "Cybulice Małe" /59
Próby odzyskania Palmir /61
Krawa noc pod Kaliszkami z 23 na 24 IX 1939 r. /61
Opieka nad rannymii aprowizacja /65
Ostatnie dni obrony Czosnowa /67
- Z zapisków dowódcy odcinka Czosnów 20 - 28 IX 1939 r. /72
Kapitulacja /76